Vishay/Vitramon VJ0805D1R4DLCAJ
VJ0805D1R4DLCAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D1R4DLCAJ
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1.4PF 200V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D1R4DLCAJ.pdf
Availability of VJ0805D1R4DLCAJ
QUANTITY
VJ0805D1R4DLCAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D1R4DLCAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0805D1R4DLCAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.4pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D1R4DLCAJ
Related LinksVJ0805D, VJ0805D1R4DLCAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D1R4DLCAJ Details Description
Related parts for VJ0805D1R4DLCAJ
RES SMD 1.3K OHM 0.1% 0.15W 0603 datasheet.pdf
PANEL SIDE 63X31.5" BEIGE 1/PR datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 6VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 32-QFN datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
Connector Socket 38 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
ENCODER OPTICAL 16POS 6" CBL datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 130POS DR LOW datasheet.pdf
CONN HSG INSRT SHELL FLANGE M23 datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 1206 SMD REV datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf