Vishay/Vitramon VJ0805D1R6CXPAJ
VJ0805D1R6CXPAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D1R6CXPAJ
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1.6PF 250V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D1R6CXPAJ.pdf
Availability of VJ0805D1R6CXPAJ
QUANTITY
VJ0805D1R6CXPAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D1R6CXPAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0805D1R6CXPAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.6pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D1R6CXPAJ
Related LinksVJ0805D, VJ0805D1R6CXPAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D1R6CXPAJ Details Description
Related parts for VJ0805D1R6CXPAJ
CONN HEADER 52POS .100 DUAL SMD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 4 OHM 5% 50W datasheet.pdf
BOARD LED IMS SEOUL SEMI P5 datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 25V 10% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
RES 9.09K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 6.81 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10% 15V 2214 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
EMITTER IR 940NM 100MA RADIAL datasheet.pdf
CRYSTAL 32.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf