Vishay/Vitramon VJ0805D1R6DXBAJ
VJ0805D1R6DXBAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D1R6DXBAJ
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1.6PF 100V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D1R6DXBAJ.pdf
Availability of VJ0805D1R6DXBAJ
QUANTITY
VJ0805D1R6DXBAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D1R6DXBAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0805D1R6DXBAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.6pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D1R6DXBAJ
Related LinksVJ0805D, VJ0805D1R6DXBAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D1R6DXBAJ Details Description
Related parts for VJ0805D1R6DXBAJ
CONN HEADER 9POS .100 VERT TIN datasheet.pdf
VARISTOR 243V 10KA DISC 24MM datasheet.pdf
IC OPAMP GP 10MHZ 14SOIC datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 64POS R/A datasheet.pdf
SWITCH ROTARY 12POS SINGLE POLE datasheet.pdf
IC REG CTRLR BOOST PWM CM 10MSOP datasheet.pdf
RES 1.3K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 187 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
KIT NS9750 NET+WORKS NO GHS LIC. datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 20% 6V AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 18POS .100" GOLD datasheet.pdf