Vishay/Vitramon VJ0805D1R8BXAAC
VJ0805D1R8BXAAC picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D1R8BXAAC
Brief Description
CAP CER 1.8PF 50V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D1R8BXAAC.pdf
Availability of VJ0805D1R8BXAAC
QUANTITY
VJ0805D1R8BXAAC Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D1R8BXAAC
Internal Part NumberEIS-VJ0805D1R8BXAAC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.8pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D1R8BXAAC
Related LinksVJ0805D, VJ0805D1R8BXAAC Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D1R8BXAAC Details Description
Related parts for VJ0805D1R8BXAAC
MOSFET N-CH 450V 0.14A SOT223 datasheet.pdf
DIP CABLE - HDM10S/AE10M/HDM10S datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS 5.08MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT WIRE 20POS R/A datasheet.pdf
FIXED IND 180NH 450MA 350 MOHM datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 18POS VERT 5MM datasheet.pdf