Vishay/Vitramon VJ0805D1R8CLBAP
VJ0805D1R8CLBAP picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D1R8CLBAP
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1.8PF 100V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D1R8CLBAP.pdf
Availability of VJ0805D1R8CLBAP
QUANTITY
VJ0805D1R8CLBAP Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D1R8CLBAP
Internal Part NumberEIS-VJ0805D1R8CLBAP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.8pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D1R8CLBAP
Related LinksVJ0805D, VJ0805D1R8CLBAP Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D1R8CLBAP Details Description
Related parts for VJ0805D1R8CLBAP
RES SMD 1.87K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 12VIN 5VOUT DIP24 datasheet.pdf
CAP TACTILE 1/4 RING GRAY datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 39POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
RES SMD 2.29K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 5V datasheet.pdf
CAP FILM 0.0091UF 5% 1250VDC AXI datasheet.pdf
IC FLASH 1MBIT 70MHZ 8UDFN datasheet.pdf