Vishay/Vitramon VJ0805D1R8DXAAC
VJ0805D1R8DXAAC picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D1R8DXAAC
Brief Description
CAP CER 1.8PF 50V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D1R8DXAAC.pdf
Availability of VJ0805D1R8DXAAC
QUANTITY
VJ0805D1R8DXAAC Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D1R8DXAAC
Internal Part NumberEIS-VJ0805D1R8DXAAC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.8pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D1R8DXAAC
Related LinksVJ0805D, VJ0805D1R8DXAAC Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D1R8DXAAC Details Description
Related parts for VJ0805D1R8DXAAC
RELAY SOFTSTOP 240V 90A AC OUT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 11K OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
SPACER TUBULAR GEN PURP 0.100" datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 1A 120V datasheet.pdf
RES SMD 2.2K OHM 5% 1/5W 0402 datasheet.pdf
TEST CONNECTOR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .125" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
MCU 16BIT 32KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf