Vishay/Vitramon VJ0805D1R9CLCAJ
VJ0805D1R9CLCAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D1R9CLCAJ
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1.9PF 200V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D1R9CLCAJ.pdf
Availability of VJ0805D1R9CLCAJ
QUANTITY
VJ0805D1R9CLCAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D1R9CLCAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0805D1R9CLCAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.9pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D1R9CLCAJ
Related LinksVJ0805D, VJ0805D1R9CLCAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D1R9CLCAJ Details Description
Related parts for VJ0805D1R9CLCAJ
IC DAS 12BIT 8CH 44-PLCC datasheet.pdf
METRAL 1000 SIG HDR STR PF 5X6 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
TVS DIODE 150VWM 268VC DO204AC datasheet.pdf
OSC VCXO 21.442148MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
HEX STANDOFF M3 BRASS 5MM datasheet.pdf
CAP POLYMER 680UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
CONN PLUG HOUSING 4POS RED datasheet.pdf
HEATSHRINK 3/64"-48" BLACK datasheet.pdf
MOTORIZED VRBLE TRANSF 240V 12A datasheet.pdf
EJECTOR PCB 1.1" NYL 0.062" RED datasheet.pdf
RES 180 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf