Vishay/Vitramon VJ0805D1R9CLCAJ
VJ0805D1R9CLCAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D1R9CLCAJ
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1.9PF 200V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D1R9CLCAJ.pdf
Availability of VJ0805D1R9CLCAJ
QUANTITY
VJ0805D1R9CLCAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D1R9CLCAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0805D1R9CLCAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.9pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D1R9CLCAJ
Related LinksVJ0805D, VJ0805D1R9CLCAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D1R9CLCAJ Details Description
Related parts for VJ0805D1R9CLCAJ
DIODE ZENER 4.3V 350MW SOT23-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-36VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
CONN VERT SHELL 50POS SMD DL KEY datasheet.pdf
RES 909 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 10AWG WHITE 100' datasheet.pdf
RES 2K OHM 3W 5% RADIAL datasheet.pdf