Vishay/Vitramon VJ0805D1R9DXXAP
VJ0805D1R9DXXAP picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D1R9DXXAP
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1.9PF 25V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D1R9DXXAP.pdf
Availability of VJ0805D1R9DXXAP
QUANTITY
VJ0805D1R9DXXAP Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D1R9DXXAP
Internal Part NumberEIS-VJ0805D1R9DXXAP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.9pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D1R9DXXAP
Related LinksVJ0805D, VJ0805D1R9DXXAP Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D1R9DXXAP Details Description
Related parts for VJ0805D1R9DXXAP
REG 5V-1.3-3.5V 5BIT 13A VERT datasheet.pdf
RES SMD 91 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 3POS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 22POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
RES SMD 820 OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN TERM MALE 14-20AWG TIN datasheet.pdf
RES 132 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.43K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
BOX HEADER, 0.079 30 POS datasheet.pdf
Connector Receptacle 70 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP CER 62PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf