Vishay/Vitramon VJ0805D201FLPAR
VJ0805D201FLPAR picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D201FLPAR
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 200PF 250V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D201FLPAR.pdf
Availability of VJ0805D201FLPAR
QUANTITY
VJ0805D201FLPAR Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D201FLPAR
Internal Part NumberEIS-VJ0805D201FLPAR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance200pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D201FLPAR
Related LinksVJ0805D, VJ0805D201FLPAR Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D201FLPAR Details Description
Related parts for VJ0805D201FLPAR
LED 5MM RELAMPABL RED LOW I PCMT datasheet.pdf
RES SMD 17.4K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 14.3A 6 MOHM TH datasheet.pdf
CAP ARRAY 10000PF 50V X7R 0612 datasheet.pdf
TERM BLK SIDE ENTRY 15POS 5.08MM datasheet.pdf
RES 4.22K OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST PWM CM 24-QFN datasheet.pdf
CABLE 18COND 18AWG BLACK 100' datasheet.pdf
DIN datasheet.pdf
OSC VCTCXO 80.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
RES SMD 82.5 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf