Vishay/Vitramon VJ0805D201GXCAJ
VJ0805D201GXCAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D201GXCAJ
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 200PF 200V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D201GXCAJ.pdf
Availability of VJ0805D201GXCAJ
QUANTITY
VJ0805D201GXCAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D201GXCAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0805D201GXCAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance200pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D201GXCAJ
Related LinksVJ0805D, VJ0805D201GXCAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D201GXCAJ Details Description
Related parts for VJ0805D201GXCAJ
CONN HSG RCPT 12POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
SWITCH PUSHWHEEL HEXADECIMAL datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A 8SOPWRPAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
CAP CER 22PF 500V NP0 1206 datasheet.pdf
HAN E F CRIMP CONTACT AG 12AWG datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf