Vishay/Vitramon VJ0805D240FLAAP
VJ0805D240FLAAP picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D240FLAAP
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 24PF 50V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D240FLAAP.pdf
Availability of VJ0805D240FLAAP
QUANTITY
VJ0805D240FLAAP Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D240FLAAP
Internal Part NumberEIS-VJ0805D240FLAAP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance24pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D240FLAAP
Related LinksVJ0805D, VJ0805D240FLAAP Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D240FLAAP Details Description
Related parts for VJ0805D240FLAAP
CONNECTR 48POS STRAIGHT TERM DIN datasheet.pdf
HEADER 5POS STR DUAL INSUL 1ROW datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 8"L X 6"W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 41POS SKT datasheet.pdf
SWITCH LIMIT PB PNL MT SPDT 1A datasheet.pdf
RES 13.9K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC TRANSCEIVER DUAL CHANNEL QFN datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 10% 400V AXIAL datasheet.pdf