Vishay/Vitramon VJ0805D240JXAAC
VJ0805D240JXAAC picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D240JXAAC
Brief Description
CAP CER 24PF 50V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D240JXAAC.pdf
Availability of VJ0805D240JXAAC
QUANTITY
VJ0805D240JXAAC Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D240JXAAC
Internal Part NumberEIS-VJ0805D240JXAAC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance24pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D240JXAAC
Related LinksVJ0805D, VJ0805D240JXAAC Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D240JXAAC Details Description
Related parts for VJ0805D240JXAAC
IC ADC 12-BIT MULTIRANGE 24-DIP datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 5V 5W OUT datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC ADC 12BIT I2C 12-MSOP datasheet.pdf
RES SMD 3.9K OHM 1% 1/4W MELF datasheet.pdf
DECI-CENTER JUMPERS 10POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf