Vishay/Vitramon VJ0805D240JXXAC
VJ0805D240JXXAC picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D240JXXAC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 24PF 25V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D240JXXAC.pdf
Availability of VJ0805D240JXXAC
QUANTITY
VJ0805D240JXXAC Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D240JXXAC
Internal Part NumberEIS-VJ0805D240JXXAC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance24pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D240JXXAC
Related LinksVJ0805D, VJ0805D240JXXAC Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D240JXXAC Details Description
Related parts for VJ0805D240JXXAC
RES 800 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 806K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
PLUG W/PIN INSERT (12 CONTACT) datasheet.pdf
IC 8BIT SHIFT REGISTER 16TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 8VWM 13.6VC SMA datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf