Vishay/Vitramon VJ0805D240MXCAJ
VJ0805D240MXCAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D240MXCAJ
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 24PF 200V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D240MXCAJ.pdf
Availability of VJ0805D240MXCAJ
QUANTITY
VJ0805D240MXCAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D240MXCAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0805D240MXCAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance24pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D240MXCAJ
Related LinksVJ0805D, VJ0805D240MXCAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D240MXCAJ Details Description
Related parts for VJ0805D240MXCAJ
IDC CABLE - MSR10K/MC10G/MCE10K datasheet.pdf
CONN HEADER ZH SIDE 8POS 1.5MM datasheet.pdf
IC DETECT/REG 400MA 5.0V SOT89-5 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 12POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
DIODE ZENER 2.7V 400MW ALF2 datasheet.pdf
FIXED IND 150NH 130MA 630 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 30PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
IC FPGA 360 I/O 780HBGA datasheet.pdf
CAP ALUM 0.47UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 62PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
TVS DIODE 16VWM 26VC AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf