Vishay/Vitramon VJ0805D241FXCAR
VJ0805D241FXCAR picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D241FXCAR
Brief Description
CAP CER 240PF 200V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D241FXCAR.pdf
Availability of VJ0805D241FXCAR
QUANTITY
VJ0805D241FXCAR Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D241FXCAR
Internal Part NumberEIS-VJ0805D241FXCAR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance240pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D241FXCAR
Related LinksVJ0805D, VJ0805D241FXCAR Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D241FXCAR Details Description
Related parts for VJ0805D241FXCAR
CONN HEADER VERT .100 20POS 30AU datasheet.pdf
DIP CABLE - CDP16S/AE16G/X datasheet.pdf
RES SMD 261KOHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC PROCESSOR AUDIO DGTL 20-SOIC datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 125MA 48V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2.5 NYLON 23MM datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP6T datasheet.pdf
3/4" X 3" RECTANGLES - 5/PK datasheet.pdf
CAP CER 1.9PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP FILM 3.3NF 20% 310VAC RADIAL datasheet.pdf