Vishay/Vitramon VJ0805D241FXPAJ
VJ0805D241FXPAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D241FXPAJ
Brief Description
CAP CER 240PF 250V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D241FXPAJ.pdf
Availability of VJ0805D241FXPAJ
QUANTITY
VJ0805D241FXPAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D241FXPAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0805D241FXPAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance240pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D241FXPAJ
Related LinksVJ0805D, VJ0805D241FXPAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D241FXPAJ Details Description
Related parts for VJ0805D241FXPAJ
FIXED IND 4.8UH 7.5A 12 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
IC 2.93V PROCESSOR MON 8-MSOP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 5% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 35A 115VAC 28VDC datasheet.pdf