Vishay/Vitramon VJ0805D241GXPAT
VJ0805D241GXPAT picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D241GXPAT
Brief Description
CAP CER 240PF 250V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D241GXPAT.pdf
Availability of VJ0805D241GXPAT
QUANTITY
VJ0805D241GXPAT Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D241GXPAT
Internal Part NumberEIS-VJ0805D241GXPAT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance240pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D241GXPAT
Related LinksVJ0805D, VJ0805D241GXPAT Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D241GXPAT Details Description
Related parts for VJ0805D241GXPAT
AMP HJ-FET 2GHZ SOT-343 datasheet.pdf
CABLE HDMI-DVI .75M datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
LED WHITE TOP VIEW 2SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 20POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
IMPACT BP 3X10 DUAL WALL SN datasheet.pdf
RES 3.2K OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 14M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 7POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
TERMINAL ZDK 2.5/1.5/LD/2 datasheet.pdf
26500 12C 12#20 S BY RECP LC datasheet.pdf
100UF 450V 30X30MM 85C 5000H datasheet.pdf