Vishay/Vitramon VJ0805D241JXAAT
VJ0805D241JXAAT picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D241JXAAT
Brief Description
CAP CER 240PF 50V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D241JXAAT.pdf
Availability of VJ0805D241JXAAT
QUANTITY
VJ0805D241JXAAT Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D241JXAAT
Internal Part NumberEIS-VJ0805D241JXAAT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance240pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D241JXAAT
Related LinksVJ0805D, VJ0805D241JXAAT Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D241JXAAT Details Description
Related parts for VJ0805D241JXAAT
RES 360 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 100PF 3KV C0G 1808 datasheet.pdf
SWAB COTTON DOUBLE ENDED 100PCS datasheet.pdf
MKR WIRE CLIP ON B/W 300 PC datasheet.pdf
RES SMD 16K OHM 5% 1/3W 1210 datasheet.pdf
RES 6.7 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf