Vishay/Vitramon VJ0805D241JXCAJ
VJ0805D241JXCAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D241JXCAJ
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 240PF 200V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D241JXCAJ.pdf
Availability of VJ0805D241JXCAJ
QUANTITY
VJ0805D241JXCAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D241JXCAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0805D241JXCAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance240pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D241JXCAJ
Related LinksVJ0805D, VJ0805D241JXCAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D241JXCAJ Details Description
Related parts for VJ0805D241JXCAJ
RES SMD 2.21KOHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
OSC XO 50.000MHZ HCMOS TTL PIN datasheet.pdf
FIXED IND 390UH 740MA 1 OHM TH datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 73A D2PAK datasheet.pdf
LED XLAMP WHITE 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
RES 10K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
SYRINGE MANUAL 50CC 5PC datasheet.pdf
ST-5ES1N8ACK04S datasheet.pdf
SOLIS, PARA 8 60/40 SN-PB datasheet.pdf
FUSE 63A 1000V 00/80 AR datasheet.pdf