Vishay/Vitramon VJ0805D241JXXAJ
VJ0805D241JXXAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D241JXXAJ
Brief Description
CAP CER 240PF 25V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D241JXXAJ.pdf
Availability of VJ0805D241JXXAJ
QUANTITY
VJ0805D241JXXAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D241JXXAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0805D241JXXAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance240pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D241JXXAJ
Related LinksVJ0805D, VJ0805D241JXXAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D241JXXAJ Details Description
Related parts for VJ0805D241JXXAJ
PILOT LIGHT 5V INCAND ROUND RED datasheet.pdf
RES SMD 357K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5000K 2SMD datasheet.pdf
RES 340 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 2POS PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
FIR TREE/CABLE TIE 30LB 5.8" datasheet.pdf
CONN RCPT 60POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
RES SMD 267K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 43PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf