Vishay/Vitramon VJ0805D241KLPAT
VJ0805D241KLPAT picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D241KLPAT
Brief Description
CAP CER 240PF 250V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D241KLPAT.pdf
Availability of VJ0805D241KLPAT
QUANTITY
VJ0805D241KLPAT Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D241KLPAT
Internal Part NumberEIS-VJ0805D241KLPAT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance240pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D241KLPAT
Related LinksVJ0805D, VJ0805D241KLPAT Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D241KLPAT Details Description
Related parts for VJ0805D241KLPAT
RES SMD 255KOHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 500V 1111 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS STR 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 2.2K OHM 1% 1W MELF datasheet.pdf
UNPRINT MARKER LABEL 2500 PIECE datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 35V 10% 2910 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 525V SCREW datasheet.pdf
IC SDRAM 128MBIT 167MHZ VFBGA datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 TH 12POS datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS INLINE SKT datasheet.pdf