Vishay/Vitramon VJ0805D241KXXAT
VJ0805D241KXXAT picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D241KXXAT
Brief Description
CAP CER 240PF 25V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D241KXXAT.pdf
Availability of VJ0805D241KXXAT
QUANTITY
VJ0805D241KXXAT Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D241KXXAT
Internal Part NumberEIS-VJ0805D241KXXAT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance240pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D241KXXAT
Related LinksVJ0805D, VJ0805D241KXXAT Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D241KXXAT Details Description
Related parts for VJ0805D241KXXAT
IC REG BUCK PROG 2A SYNC 16MLPQ datasheet.pdf
CONN TERM BLK 9POS 5.08MM R/A BK datasheet.pdf
63/37 CRYSL 502 2% .022DIA/24SWG datasheet.pdf
SWITCH PLUNGER SPDT 5A SLD 250V datasheet.pdf
CABLE CAT6 8COND 23AWG WHT 2500' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf