Vishay/Vitramon VJ0805D241MLPAJ
VJ0805D241MLPAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D241MLPAJ
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 240PF 250V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D241MLPAJ.pdf
Availability of VJ0805D241MLPAJ
QUANTITY
VJ0805D241MLPAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D241MLPAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0805D241MLPAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance240pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D241MLPAJ
Related LinksVJ0805D, VJ0805D241MLPAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D241MLPAJ Details Description
Related parts for VJ0805D241MLPAJ
RES SMD 69.8KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ RRO 8DFN datasheet.pdf
CLIP SMALL ALLIGATOR 20A BLACK datasheet.pdf
KIT EXPERIMENTER AM1808/1806 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 27 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
ZACK MARKER STRIP LABEL HORIZON datasheet.pdf
IO NICU PTAFG PU V0 REC datasheet.pdf
FIXED IND 270NH 200MA 2.2 OHM datasheet.pdf
LED MODULE GREEN datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X12MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
OSC XO 15.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf