Vishay/Vitramon VJ0805D241MXXAT
VJ0805D241MXXAT picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D241MXXAT
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 240PF 25V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D241MXXAT.pdf
Availability of VJ0805D241MXXAT
QUANTITY
VJ0805D241MXXAT Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D241MXXAT
Internal Part NumberEIS-VJ0805D241MXXAT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance240pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D241MXXAT
Related LinksVJ0805D, VJ0805D241MXXAT Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D241MXXAT Details Description
Related parts for VJ0805D241MXXAT
CABLE FLAT FLEX 12POS 1MM 6" datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 110V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 21POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf