Vishay/Vitramon VJ0805D270GLCAJ
VJ0805D270GLCAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D270GLCAJ
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 27PF 200V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D270GLCAJ.pdf
Availability of VJ0805D270GLCAJ
QUANTITY
VJ0805D270GLCAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D270GLCAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0805D270GLCAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance27pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D270GLCAJ
Related LinksVJ0805D, VJ0805D270GLCAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D270GLCAJ Details Description
Related parts for VJ0805D270GLCAJ
IC REG LDO 2.5V 0.5A SOT223 datasheet.pdf
RES .25 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 100MA 250VAC RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 EXTEND datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 45V 7.5A TO220AC datasheet.pdf
RES 1.15 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
SL 5.08/10/135 3.2SN OR datasheet.pdf
RES SMD 200 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CONN STACKER datasheet.pdf
2.5" SATA HARD DRIVE ENCLOSURE datasheet.pdf
CRYSTAL 40.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf