Vishay/Vitramon VJ0805D271FLAAT
VJ0805D271FLAAT picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D271FLAAT
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 270PF 50V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D271FLAAT.pdf
Availability of VJ0805D271FLAAT
QUANTITY
VJ0805D271FLAAT Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D271FLAAT
Internal Part NumberEIS-VJ0805D271FLAAT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance270pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D271FLAAT
Related LinksVJ0805D, VJ0805D271FLAAT Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D271FLAAT Details Description
Related parts for VJ0805D271FLAAT
RES 154K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 10M OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 768 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 249 OHM 8SIP datasheet.pdf
LIGHT ENGINE ATLAS BLUE datasheet.pdf
DIODE ZENER 25V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.2A 48V datasheet.pdf
IC ADC 16BIT SER 125HZ 10LFCSP datasheet.pdf
CABINET STEEL 31.5X28X70.3 datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 4V RADIAL datasheet.pdf