Vishay/Vitramon VJ0805D271GXXAJ
VJ0805D271GXXAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D271GXXAJ
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 270PF 25V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D271GXXAJ.pdf
Availability of VJ0805D271GXXAJ
QUANTITY
VJ0805D271GXXAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D271GXXAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0805D271GXXAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance270pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D271GXXAJ
Related LinksVJ0805D, VJ0805D271GXXAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D271GXXAJ Details Description
Related parts for VJ0805D271GXXAJ
RES SMD 84.5 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC ADC 14BIT 150KSPS 20-SSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 53POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES 750 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN BNC PLUG STR 75 OHM SOLDER datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 36-72VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
RES 392 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2M OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 0.8NH 1A 100 MOHM SMD datasheet.pdf