Vishay/Vitramon VJ0805D271MLPAT
VJ0805D271MLPAT picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D271MLPAT
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 270PF 250V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D271MLPAT.pdf
Availability of VJ0805D271MLPAT
QUANTITY
VJ0805D271MLPAT Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D271MLPAT
Internal Part NumberEIS-VJ0805D271MLPAT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance270pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D271MLPAT
Related LinksVJ0805D, VJ0805D271MLPAT Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D271MLPAT Details Description
Related parts for VJ0805D271MLPAT
BRD SPT SNAP LOCK SCREW MNT 7/8" datasheet.pdf
RES SMD 365 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS DUAL VERT GOLD datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 16KB FLASH 48TLLGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
IC WIRELESS PWR RCVR 20QFN datasheet.pdf
MULTI-PAIR 34COND 22AWG 100' datasheet.pdf
LED HALL LANTERN RED SGL PK datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
DIODE ZENER 27V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf