Vishay/Vitramon VJ0805D2R0DXAAC
VJ0805D2R0DXAAC picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D2R0DXAAC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2PF 50V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D2R0DXAAC.pdf
Availability of VJ0805D2R0DXAAC
QUANTITY
VJ0805D2R0DXAAC Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D2R0DXAAC
Internal Part NumberEIS-VJ0805D2R0DXAAC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D2R0DXAAC
Related LinksVJ0805D, VJ0805D2R0DXAAC Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D2R0DXAAC Details Description
Related parts for VJ0805D2R0DXAAC
LED GREEN CLEAR 2SMD R/A datasheet.pdf
CONN BNC JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
RES 107K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 6.81K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
LED BLUE DIFFUSED 0603 SMD datasheet.pdf
RES SMD 680K OHM 5% 1/3W 1206 datasheet.pdf
FILTER SAW 2.14GHZ W-CDMA SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 12VWM 26VC datasheet.pdf
22+22DIL WAY HORIZ SMT PIN HDR datasheet.pdf
IC SRAM 16KBIT 35NS 64TQFP datasheet.pdf
CAP FILM 390NF10%275VAC RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 3.4PF 25V NP0 008004 datasheet.pdf