Vishay/Vitramon VJ0805D2R1DLPAP
VJ0805D2R1DLPAP picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D2R1DLPAP
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2.1PF 250V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D2R1DLPAP.pdf
Availability of VJ0805D2R1DLPAP
QUANTITY
VJ0805D2R1DLPAP Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D2R1DLPAP
Internal Part NumberEIS-VJ0805D2R1DLPAP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.1pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D2R1DLPAP
Related LinksVJ0805D, VJ0805D2R1DLPAP Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D2R1DLPAP Details Description
Related parts for VJ0805D2R1DLPAP
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 500V 1111 datasheet.pdf
CAP CER 12PF 50V NP0 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
RES 143K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 76.8K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
OSC MEMS 100.0000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf