Vishay/Vitramon VJ0805D2R1DXXAJ
VJ0805D2R1DXXAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D2R1DXXAJ
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2.1PF 25V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D2R1DXXAJ.pdf
Availability of VJ0805D2R1DXXAJ
QUANTITY
VJ0805D2R1DXXAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D2R1DXXAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0805D2R1DXXAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.1pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D2R1DXXAJ
Related LinksVJ0805D, VJ0805D2R1DXXAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D2R1DXXAJ Details Description
Related parts for VJ0805D2R1DXXAJ
RES SMD 56 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC DVR/RCVR RS232 ESD 20SSOP datasheet.pdf
IC SWITCH HALL EFFECT UNI 3SIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
RES 9.76 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 890MA 200 MOHM datasheet.pdf
CONN TAPERED WASHR FOR S SERIES datasheet.pdf
CAP CER 47PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
SAFE LITE CURTAIN ARM/FT 1124MM datasheet.pdf
LGH 1L CATH LEAD MLD datasheet.pdf
DIODE ZENER 91V 1W MELF datasheet.pdf