Vishay/Vitramon VJ0805D2R4DXCAP
VJ0805D2R4DXCAP picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D2R4DXCAP
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2.4PF 200V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D2R4DXCAP.pdf
Availability of VJ0805D2R4DXCAP
QUANTITY
VJ0805D2R4DXCAP Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D2R4DXCAP
Internal Part NumberEIS-VJ0805D2R4DXCAP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.4pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D2R4DXCAP
Related LinksVJ0805D, VJ0805D2R4DXCAP Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D2R4DXCAP Details Description
Related parts for VJ0805D2R4DXCAP
IC EEPROM 4KBIT 2MHZ 8DIP datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 2.5V SOT23-3 datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 25V 10% RADIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 8A TO263AB datasheet.pdf
RES SMD 5.36KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 12W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
CAP 100MF 3.6V SURFACE MOUNT datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
SHEET HOLES KOS-PG9 datasheet.pdf
MOSFET N/P-CH 30V SOT363 datasheet.pdf