Vishay/Vitramon VJ0805D2R7BXPAP
VJ0805D2R7BXPAP picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D2R7BXPAP
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2.7PF 250V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D2R7BXPAP.pdf
Availability of VJ0805D2R7BXPAP
QUANTITY
VJ0805D2R7BXPAP Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D2R7BXPAP
Internal Part NumberEIS-VJ0805D2R7BXPAP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.7pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D2R7BXPAP
Related LinksVJ0805D, VJ0805D2R7BXPAP Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D2R7BXPAP Details Description
Related parts for VJ0805D2R7BXPAP
RELAY GEN PURPOSE SPDT 20A 12V datasheet.pdf
TRANS PNP 45V 0.1A SOT-23 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 35V 20% 2312 datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 39 OHM 1606 datasheet.pdf
SHIPPER CIRC BD BOX 9X9X1-1/2 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST PWM CM 28-SSOP datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
RACK TOP datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 0.05A SPDT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W datasheet.pdf
DIODE ZENER 22V 1W DO214AC datasheet.pdf