Vishay/Vitramon VJ0805D301FLPAR
VJ0805D301FLPAR picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D301FLPAR
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 300PF 250V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D301FLPAR.pdf
Availability of VJ0805D301FLPAR
QUANTITY
VJ0805D301FLPAR Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D301FLPAR
Internal Part NumberEIS-VJ0805D301FLPAR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance300pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D301FLPAR
Related LinksVJ0805D, VJ0805D301FLPAR Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D301FLPAR Details Description
Related parts for VJ0805D301FLPAR
RES SMD 4.7K OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 36-72VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
LED GREEN/RED CLEAR 4PLCC SMD datasheet.pdf
APPLIANCE INLET FLTR 1A 250VAC datasheet.pdf
IC FPGA KINTEX-7 676-FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CAP CER 0.018UF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
PCB CONN TERM BLK 6P GRN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 8POS SKT datasheet.pdf