Vishay/Vitramon VJ0805D301FXAAT
VJ0805D301FXAAT picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D301FXAAT
Brief Description
CAP CER 300PF 50V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D301FXAAT.pdf
Availability of VJ0805D301FXAAT
QUANTITY
VJ0805D301FXAAT Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D301FXAAT
Internal Part NumberEIS-VJ0805D301FXAAT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance300pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D301FXAAT
Related LinksVJ0805D, VJ0805D301FXAAT Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D301FXAAT Details Description
Related parts for VJ0805D301FXAAT
RES SMD 220K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf