Vishay/Vitramon VJ0805D301FXCAT
VJ0805D301FXCAT picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D301FXCAT
Brief Description
CAP CER 300PF 200V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D301FXCAT.pdf
Availability of VJ0805D301FXCAT
QUANTITY
VJ0805D301FXCAT Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D301FXCAT
Internal Part NumberEIS-VJ0805D301FXCAT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance300pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D301FXCAT
Related LinksVJ0805D, VJ0805D301FXCAT Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D301FXCAT Details Description
Related parts for VJ0805D301FXCAT
CONN EDGECARD 86POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
METRAL 1000 SIGHD S/L PFEXT 8X12 datasheet.pdf
FUSE 120A 690V BRITISH datasheet.pdf
GDT 230V 20KA datasheet.pdf
CONN PLUG HSNG 12POS DL .100 datasheet.pdf
CGRID VT SLOTTED HDR 60POS datasheet.pdf
RES 18.7K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 740MA 350 MOHM datasheet.pdf
ASSEMBLY SQUARE 1 POS 21.6 + 21. datasheet.pdf
Connector Header 28 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf