Vishay/Vitramon VJ0805D301KLCAR
VJ0805D301KLCAR picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D301KLCAR
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 300PF 200V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D301KLCAR.pdf
Availability of VJ0805D301KLCAR
QUANTITY
VJ0805D301KLCAR Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D301KLCAR
Internal Part NumberEIS-VJ0805D301KLCAR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance300pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D301KLCAR
Related LinksVJ0805D, VJ0805D301KLCAR Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D301KLCAR Details Description
Related parts for VJ0805D301KLCAR
SAW FILTER 480.0MHZ datasheet.pdf
IC 3.3V PLL CLK-DRVR 24-TSSOP datasheet.pdf
DIODE ZENER 27V 500MW DO35 datasheet.pdf
RES 200K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
OSC MEMS 4.096MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 100 OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 56.2 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1400UF 350V SCREW datasheet.pdf
CABLE 7POS .100 JUMPER 2.5 INCH datasheet.pdf
HDM EMPO055F080F LM datasheet.pdf
CRYSTAL 38.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf