Vishay/Vitramon VJ0805D301KLPAT
VJ0805D301KLPAT picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D301KLPAT
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 300PF 250V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D301KLPAT.pdf
Availability of VJ0805D301KLPAT
QUANTITY
VJ0805D301KLPAT Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D301KLPAT
Internal Part NumberEIS-VJ0805D301KLPAT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance300pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D301KLPAT
Related LinksVJ0805D, VJ0805D301KLPAT Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D301KLPAT Details Description
Related parts for VJ0805D301KLPAT
VARISTOR 18.7V 1KA DISC 14MM datasheet.pdf
TRANSISTOR RF NPN E-LINE datasheet.pdf
SCREWDRIVER HEX 3MM 6.69" datasheet.pdf
TRIMMER 2K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.039UF 3% 800VDC RAD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 15A 125V datasheet.pdf
TVS DIODE 11VWM 18.2VC 214AB datasheet.pdf
CONN BASE BOTTOM ENTRY SZE10 datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 160MA 3 OHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf