Vishay/Vitramon VJ0805D301MLBAJ
VJ0805D301MLBAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D301MLBAJ
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 300PF 100V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D301MLBAJ.pdf
Availability of VJ0805D301MLBAJ
QUANTITY
VJ0805D301MLBAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D301MLBAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0805D301MLBAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance300pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D301MLBAJ
Related LinksVJ0805D, VJ0805D301MLBAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D301MLBAJ Details Description
Related parts for VJ0805D301MLBAJ
CAP ALUM 100UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES 39 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 3.5A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
CONN BACKSHELL DB9 ZINC datasheet.pdf
DIODE ARRAY 150V 5A ITO220AB datasheet.pdf
CONN BARRIER STRIP 7CIRC .437 datasheet.pdf
CTV 46C MIXED SKT RECP datasheet.pdf
HD 38999 19C 19#23 SKT RECP datasheet.pdf
DIODE ZENER 27V 1W MELF datasheet.pdf