Vishay/Vitramon VJ0805D361JXXAR
VJ0805D361JXXAR picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D361JXXAR
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 360PF 25V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D361JXXAR.pdf
Availability of VJ0805D361JXXAR
QUANTITY
VJ0805D361JXXAR Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D361JXXAR
Internal Part NumberEIS-VJ0805D361JXXAR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance360pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D361JXXAR
Related LinksVJ0805D, VJ0805D361JXXAR Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D361JXXAR Details Description
Related parts for VJ0805D361JXXAR
ENCODER MECHANICAL HORZ PCB 9MM datasheet.pdf
RES 340 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER BRKAWAY 7POS .100 datasheet.pdf
ANTENNA MULTILAYER 2.4-2.5GHZ datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 4POS 3.5MM SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS PIN datasheet.pdf
RCCONNECTORKIT2 datasheet.pdf
RES 2.18K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.91 OHM 5% 2W 2512 datasheet.pdf