Vishay/Vitramon VJ0805D391GLAAJ
VJ0805D391GLAAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D391GLAAJ
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 390PF 50V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D391GLAAJ.pdf
Availability of VJ0805D391GLAAJ
QUANTITY
VJ0805D391GLAAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D391GLAAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0805D391GLAAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance390pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D391GLAAJ
Related LinksVJ0805D, VJ0805D391GLAAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D391GLAAJ Details Description
Related parts for VJ0805D391GLAAJ
DIODE ZENER 27V 500MW DO35 datasheet.pdf
RECEPT WRAPOST .015-.025" .510" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 16V X7R AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 24KB FLASH 32LQFP datasheet.pdf
CAP CER 3.6PF 100V BP 0805 datasheet.pdf
RES 93.1K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 10.1K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET ZIF 36POS TIN datasheet.pdf
DIODE MODULE 100V 200A ADD-A-PAK datasheet.pdf