Vishay/Vitramon VJ0805D3R0CXXAJ
VJ0805D3R0CXXAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D3R0CXXAJ
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 3PF 25V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D3R0CXXAJ.pdf
Availability of VJ0805D3R0CXXAJ
QUANTITY
VJ0805D3R0CXXAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D3R0CXXAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0805D3R0CXXAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D3R0CXXAJ
Related LinksVJ0805D, VJ0805D3R0CXXAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D3R0CXXAJ Details Description
Related parts for VJ0805D3R0CXXAJ
IC GATE NOR 4CH 2-INP 14-SO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RES 1.3 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN FIBER LC PLUG SMPLX 125UM datasheet.pdf
RES 3.01K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 7POS PIN datasheet.pdf
CAP TANT 270UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf