Vishay/Vitramon VJ0805D430FLCAJ
VJ0805D430FLCAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D430FLCAJ
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 43PF 200V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D430FLCAJ.pdf
Availability of VJ0805D430FLCAJ
QUANTITY
VJ0805D430FLCAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D430FLCAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0805D430FLCAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance43pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D430FLCAJ
Related LinksVJ0805D, VJ0805D430FLCAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D430FLCAJ Details Description
Related parts for VJ0805D430FLCAJ
RES ARRAY 5 RES 470K OHM 6SIP datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
HOOK TEST CONN INS PIERCING GRAY datasheet.pdf
CAP CER 3600PF 50V U2J 0603 datasheet.pdf
RES 19.6K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
PSA7A PROXIMITY SENSOR datasheet.pdf
RES 5.23K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 72"L X 10"W datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS T/H R/A datasheet.pdf