Vishay/Vitramon VJ0805D4R7CXCAJ
VJ0805D4R7CXCAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D4R7CXCAJ
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 4.7PF 200V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D4R7CXCAJ.pdf
Availability of VJ0805D4R7CXCAJ
QUANTITY
VJ0805D4R7CXCAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D4R7CXCAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0805D4R7CXCAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D4R7CXCAJ
Related LinksVJ0805D, VJ0805D4R7CXCAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D4R7CXCAJ Details Description
Related parts for VJ0805D4R7CXCAJ
IC ADC 10BIT SERIAL 8-SOIC datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
ANT TUF DUCK VHF 136-144MHZ TN datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.1V 2W DO204AL datasheet.pdf
Connector Socket 32 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 32POS INLINE SKT datasheet.pdf