Vishay/Vitramon VJ0805D510FLBAJ
VJ0805D510FLBAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D510FLBAJ
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 51PF 100V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D510FLBAJ.pdf
Availability of VJ0805D510FLBAJ
QUANTITY
VJ0805D510FLBAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D510FLBAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0805D510FLBAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance51pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D510FLBAJ
Related LinksVJ0805D, VJ0805D510FLBAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D510FLBAJ Details Description
Related parts for VJ0805D510FLBAJ
RES SMD 390 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 32POS 1.27MM datasheet.pdf
IC TXRX 3.3V EIA/TIA-562 28-DIP datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 2POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
RES 536 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN SMD BKWY HDR TIN 76POS datasheet.pdf
CAP CER 12PF 1KV NP0 1111 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5V SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.012UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf