Vishay/Vitramon VJ0805D510JXPAC
VJ0805D510JXPAC picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D510JXPAC
Brief Description
CAP CER 51PF 250V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D510JXPAC.pdf
Availability of VJ0805D510JXPAC
QUANTITY
VJ0805D510JXPAC Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D510JXPAC
Internal Part NumberEIS-VJ0805D510JXPAC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance51pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D510JXPAC
Related LinksVJ0805D, VJ0805D510JXPAC Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D510JXPAC Details Description
Related parts for VJ0805D510JXPAC
TRANS NPN 80V 1A TO-92 datasheet.pdf
IC TRANSCVR 8BIT N-INV 20TSSOP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 1POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
RES 340K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.45K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HDR 2POS 1MM T/H datasheet.pdf
RES SMD 3K OHM 1% 1/2W 0805 datasheet.pdf