Vishay/Vitramon VJ0805D510KLPAP
VJ0805D510KLPAP picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D510KLPAP
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 51PF 250V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D510KLPAP.pdf
Availability of VJ0805D510KLPAP
QUANTITY
VJ0805D510KLPAP Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D510KLPAP
Internal Part NumberEIS-VJ0805D510KLPAP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance51pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D510KLPAP
Related LinksVJ0805D, VJ0805D510KLPAP Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D510KLPAP Details Description
Related parts for VJ0805D510KLPAP
IC VIDEO MULTIPLEXER 4X1 18CDIP datasheet.pdf
RES SMD 5.1K OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 1.07K OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 200W datasheet.pdf
GROMMET 0.875" RUBBER BLACK datasheet.pdf
TERM BLOCK PCB datasheet.pdf
TERM MARKER datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS INLINE SKT datasheet.pdf
20UF 16V 6.3X17.5 105C AXI datasheet.pdf