Vishay/Vitramon VJ0805D510KXXAP
VJ0805D510KXXAP picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D510KXXAP
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 51PF 25V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D510KXXAP.pdf
Availability of VJ0805D510KXXAP
QUANTITY
VJ0805D510KXXAP Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D510KXXAP
Internal Part NumberEIS-VJ0805D510KXXAP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance51pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D510KXXAP
Related LinksVJ0805D, VJ0805D510KXXAP Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D510KXXAP Details Description
Related parts for VJ0805D510KXXAP
RES 825K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
BOARD TERMINAL TURRET SGL 33POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 196K OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
OSC SO 312.50MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CONN DIN SOCKET 32POS VERT GOLD datasheet.pdf
CABLE TIE WEATHER RESISTANT:NYL datasheet.pdf
KIT EVALUATION P9165 datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X11.43MM T412 datasheet.pdf
PIN HDR BRKBLE VERT 50MM 10D 4C datasheet.pdf