Vishay/Vitramon VJ0805D511FXXAJ
VJ0805D511FXXAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D511FXXAJ
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 510PF 25V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D511FXXAJ.pdf
Availability of VJ0805D511FXXAJ
QUANTITY
VJ0805D511FXXAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D511FXXAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0805D511FXXAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance510pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D511FXXAJ
Related LinksVJ0805D, VJ0805D511FXXAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D511FXXAJ Details Description
Related parts for VJ0805D511FXXAJ
CAP CER 33PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .125 SQ WW datasheet.pdf
CAP CER 15PF 500V NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC FPGA 372 I/O 672BGA datasheet.pdf
CABLE 18COND 16AWG SLATE 100' datasheet.pdf
CAP ALUM 22000UF 20% 25V SNAP datasheet.pdf
XCEDE 2W 4PVH 4COL datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 1.3A 100 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS T/H R/A GOLD datasheet.pdf
CAP FILM 4.7NF 3.5% 630VDC RAD datasheet.pdf